Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Ile kosztuje remont dachu?

23 grudnia 2022 remont dachu

Remont dachu jest kosztowną inwestycją, ale nie warto na niej oszczędzać. Od stanu technicznego pokrycia zależy bowiem bezpieczeństwo domowników. Ważne, aby dach był szczelny, bo wpływa on na stabilność całego budynku i zabezpiecza dom przed wpływem czynników atmosferycznych. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje remont dachu oraz czy taka procedura wymaga uzyskania pozwolenia

Ile kosztuje remont dachu?

Na początku warto wiedzieć, że cena remontu starego dachu będzie uzależniona od wielkości pokrycia oraz jego kształtu. Najtaniej można przeprowadzić remont dachu płaskiego, dużo droższa będzie naprawa pokrycia wielospadowego, który składa się z kilku załamań, lukarn czy okien dachowych.

To, ile kosztuje remont dachu, jest uwarunkowane także jego stanem technicznym. Im większe zniszczenia i starsza konstrukcja, tym cena będzie wyższa. Więcej zapłacisz za demontaż starego pokrycia, ułożenie na nowo więźby dachowej oraz położenie dachówki niż tylko za wymianę kilku dachówek, które uległy uszkodzeniu.

Remont dachu – kosztorys

Planujesz niewielki remont dachu? Koszty, uwzględniające tylko wymianę dachówki wyniosą 90 – 100 zł za mkw.

Masz do przeprowadzenia pełną modernizację, obejmującą usunięcie starego poszycia, montaż nowej więźby, papy w deskowaniu i dachówki ceramicznej w ramach remontu dachu? Kosztorys przedstawia się następująco:

 • demontaż poszycia – 28 – 36 zł za mkw,
 • montaż więźby dachowej – 60 – 80 zł za mkw,
 • montaż papy w deskowaniu – 30 – 40 zł za mkw,
 • ułożenie dachówki ceramicznej – 90 – 110 zł za mkw.

Można także wybrać inne tańsze pokrycie. Blachodachówka kosztuje 25 – 50 zł za mkw, a dachówka cementowa około 40 zł.

A ile kosztuje remont dachu płaskiego? Cena będzie niższa ze względu na mniejszy stopień skomplikowania prac niż przy dachu skośnym. Zazwyczaj prace składają się z demontażu papy dachowej (28 – 36 zł za mkw), ułożenia spadku, który zapobiegnie zastoiskom wody (30 – 35 zł za mkw), warstwy izolacji (20 – 26 zł za mkw), a na to papy termozgrzewalnej nawierzchniowej (35 – 50 zł za mkw).

Jak więc widać, nie są to małe koszty. Jeśli planujesz remont dachu, a nie masz go z czego sfinansować dobrym pomysłem może okazać się pożyczka na dowódW Aasa Polska pożyczysz do 25 000 złotych, a do złożenia wniosku wystarczy Ci dowód osobisty i dostęp do internetu.

Czy remont dachu należy gdzieś zgłosić?

Warto wiedzieć, że zanim przeprowadzisz remont dachu, musisz dopełnić formalności, które wynikają z Prawa budowlanego. W zależności od tego, jaki jest zakres planowanych prac, trzeba wnioskować o pozwolenie na budowę albo tylko zgłosić zamiar remontu dachu. Zgłoszenie wymagane jest wtedy, gdy wymieniasz jedynie poszycie, a zmiany nie ingerują w konstrukcję całego budynku. Do swojego zgłoszenia trzeba dołączyć:

 • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością,
 • szkice, które przedstawią planowany zakres prac,
 • ewentualnie dodatkową opinię rzeczoznawcy.

Remont dachu trzeba zgłosić w wydziale architektoniczno-budowlanym w starostwie powiatowym co najmniej na 30 dni przed rozpoczęciem prac. Jeśli w ciągu 30 dni nie otrzymasz sprzeciwu, możesz rozpoczynać remont, a zakończyć go trzeba w ciągu dwóch lat od daty wskazanej w zgłoszeniu.

Wniosek o remont dachu – wzór

Jeśli zaplanowane przez Ciebie prace są tylko remontem i nie ingerują w konstrukcję budynku, to trzeba napisać wniosek o remont dachu. Wzór znajdziesz na stronie internetowej swojego starostwa powiatowego. Wypełniony dokument będzie zgłoszeniem zamiaru przeprowadzenia prac.

Jak napisać wniosek o remont dachu?

Napisanie wniosku, dotyczącego zgłoszenia remontu dachu, jest naprawdę bardzo proste. Musisz pamiętać, aby zawrzeć w nim:

 • swoje imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania (w lewym górnym rogu strony),
 • miejscowość i datę sporządzenia wniosku (w prawym górnym rogu strony),
 • adresata, do którego kierujesz zgłoszenie (np. Starostwo Powiatowe we Wrocławiu),
 • tytuł pisma, czyli: Zgłoszenie zamiaru wykonania robót budowlanych,
 • powołanie się na odpowiedni artykuł Prawa budowlanego, czyli art. 29 i art. 30 ustawy z dn. 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409, z późn. zm.),
 • zgłoszenie rodzaju robót budowlanych, czyli np. remont dachu budynku mieszkalnego jednorodzinnego przy ul. Kwiatowej 12 na działce budowlanej o numerze 100 w Bydgoszczy,
 • termin rozpoczęcia robót,
 • zakres i sposób wykonania robót (tutaj można dołączyć dodatkowo szkice i rysunki),
 • swój podpis jako wnioskodawcy i inwestora.

Pamiętaj, aby dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Czy na remont dachu potrzebne jest pozwolenie?

Sytuacja jest bardziej skomplikowana, jeśli planujesz ingerować w konstrukcję budynku, czyli np. podnieść budynek, zmienić funkcję poddasza czy wstawić nowe okno dachowe. Wtedy trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę. Do wniosku trzeba załączyć projekt budowlany zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością. O pozwolenie ubiegamy się także w wydziale architektoniczno-budowlanym starostwa powiatowego.

Czy remont dachu można odliczyć od podatku?

Taka modernizacja to spora inwestycja, więc inwestorzy często zastanawiają się, czy remont dachu można odliczyć od podatku? Okazuje się, że tak, bo tego typu prace budowlane są uwzględnione w kategorii wydatków w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Można odliczyć maksymalnie 53 tys. zł przeznaczone na wszystkie wydatki związane z wymianą pokrycia i dociepleniem dachu, np. dachówka, papa, drewniane elementy więźby, wełna mineralna, styropian, membrana, orynnowanie.

Ulga jest rozliczana na podstawie przedstawionych faktur VAT.

Jak zmusić współwłaściciela do remontu dachu?

Jeżeli budynek, w którym chcesz przeprowadzić remont, jest własnością kilku osób, to sprawiedliwie jest, aby wszystkie strony partycypowały w kosztach. Co jednak zrobić, jeśli współwłaściciel nie chce tego zrobić?

Na początek warto wysłać list ze swoimi roszczeniami, koniecznie z potwierdzeniem odbioru i wytłumaczyć w nim, co chcesz zrobić, dlaczego i ile to będzie kosztowało. Jeśli takie pokojowe działanie nie przyniesie rezultatów, to trzeba wstąpić na drogę prawną. Jak wynika z zapisów Kodeksu cywilnego bowiem, każdy ze współwłaścicieli jest obowiązany do współdziałania w zarządzie rzeczą wspólną.

Można zawezwać współwłaściciela do próby ugodowej. Wniosek należy złożyć w sądzie rejonowym właściwym dla jego miejsca zamieszkania. Jeżeli strona nie stawi się na takim postępowaniu, to wraz z pomocą prawnika można wytoczyć jej postępowanie cywilne.

Prawnik oprze się na art. 434 Kodeksu cywilnego, który mówi, że za szkodę wyrządzoną przez zawalenie się budowli lub oderwanie się jej części odpowiedzialny jest samoistny posiadacz budowli, chyba że zawalenie się budowli lub oderwanie się jej części nie wynikło ani z braku utrzymania budowli w należytym stanie, ani z wady w budowie.

Jeśli dach jest w złym stanie technicznym, a współwłaściciel odmawia partycypacji w remoncie, to można wnioskować nawet o odszkodowanie.

Wymiana dachu: remont czy modernizacja?

Jeśli dom, w którym wymieniany czy naprawiany jest dach, jest własnością przedsiębiorstwa, to ich działy księgowe często zastanawiają się, czy jest to remont, czy modernizacja. Wpływa to bowiem na ewidencję środków trwałych.

Łatwo to jednak rozróżnić, bo remont polega na naprawie czy wymianie zużytych elementów, aby dach dalej spełniał te same funkcje. Modernizacja to z kolei unowocześnienie lub przystosowanie dachu do spełniania nowych funkcji. Remontem będzie więc wymiana dachówek, aby pokrycie więcej nie przeciekało. Natomiast modernizacja to dodanie okna połaciowego, aby na poddasze wpadało więcej światła.

botki na słupku

Redakcja lovetrendy.pl

Zespół naszych redaktorów to grupa pasjonatów w dziedzinie mody, urody i podróży. Nasz blog to internetowa przestrzeń, gdzie skupiamy się na tematach związanych z modą, pielęgnacją, podróżami oraz prowadzeniem zdrowego stylu życia. Jesteśmy miejscem dla osób zainteresowanych nowymi trendami, praktycznymi poradami dotyczącymi stylizacji, pielęgnacji oraz ciekawostkami z podróży.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

kod promocyjny betclic
remont dachu

Ile kosztuje remont dachu?

23 grudnia 2022

płytki łazienkowe szare

Jesteś zainteresowany reklamą?

płytki łazienkowe szare